Black Box

Black Box

بازار اینترنتی گیلار

جعبه سیاه چیست؟

مهمترین ابزار الکترونیکی ردیابی هوایی است که تمام اطلاعات مربوط به پرواز را ثبت و ضبط می کند. دو دستگاه FDR و CVR درون این جعبه قرار دارند. FDR دستگاهی است که قادر است همه اطلاعات فنی مربوط به پرواز را برای مدت ۲۵ ساعت ثبت کند و CVR هم دستگاه ضبط صداهای کابین خلبان و هواپیما است که مدت زمان برای ضبط آن دو ساعت می باشد. اطلاعات فنی که FDR ضبط می کند به عمر هواپیما و سایز آن بستگی دارد. به طور کلی حداقل اطلاعاتی که باید توسط FDR ثبت شود شامل اطلاعاتی مانند: سرعت هواپیما، ارتفاع آن، جریان سوخت، شتاب عمودی، شماره پرواز و … است. محل نصب جعبه سیاه هواپیما در قسمت انتهایی هواپیما بوده زیرا اگر حادثه ای رخ دهد، معمولا انتهای هواپیما دچار آسیب جدی نمی شود.

چرا می گویند جعبه سیاه؟

قطعا همه ی ما انتظار داریم جعبه سیاه با توجه به نامش به رنگ مشکی باشد اما اینطور نیست و رنگ آن نارنجی است. رنگ نارنجی به همراه یک نوار منکعس کننده نور باعث می شود که اگر هواپیما پس از یک سانحه هوایی در آب سقوط کرد، به راحتی بتوان جعبه سیاه را درون آب پیدا کرد. البته علاوه بر رنگ مشخص، جعبه سیاه دارای یک ردیاب زیرآبی نیز هست که پس از سقوط هواپیما در آب به وسیله این ردیاب می توان به راحتی آن را پیدا کرد. علت نام گذاری جعبه سیاه هم این بوده که فقط به هنگام سانحه هوایی ناگوار از این جعبه استفاده می شود.

از آن جایی که پس از وقوع حادثه، جعبه سیاه تنها جایی از هواپیماست که سالم می ماند در برابر ضربه مقاوم بوده و همچنین قادر است در برابر دمای ۱۰۰۰ درجه سلسیوس مقاومت کند. این ابزار مهم تا سی شبانه روز پس از حادثه قادر به ارسال سیگنال برای ردیابی است و بعد از آن اگر همچنان هواپیما توسط گروه امداد پیدا نشود، برای همیشه خاموش خواهد شد. جعبه سیاه در این سی روز از باتری اضطراری نصب شده در درون خود تغذیه می کندجالب است بدانید امروزه انسان ها هم می توانند با پرداخت ۳۰هزار دلار در بازار آزاد جعبه سیاه مخصوص به خود را خریداری کنند!

اساس کار Aireon چگونه است؟

سازمان نظارت بر ترافیک هوایی جهانی است که توسط اداره هوایی ایرلند اداره می شود. با استفاده از سیستم ردیابی ADS-B کار می کند و این قابلیت را دارد که می تواند صد در صد اطلاعات مربوط به تمام پروازهایی که در سراسر جهان رخ می دهند را بدون در نظر گرفتن مکان مشاهده مشاهده و کنترل کند. این سیستم مجهز به یک سیستم عامل مشخص ردیابی است که با استفاده از آن می تواند ترافیک های هوایی را کنترل و مدیریت کرد. Aireon تمام خدمات عمومی را برای صنعت هواپیمایی و برای یافتن و ردیابی هواپیماهای مجهز به سیستم ADS-B در شرایط اضطراری ارائه داده است. در واقع Aireon اولین و تنها ارائه دهنده خدمات ردیابی رایگان هواپیما در صنعت حمل و نقل محسوب می شود. این سازمان باعث شده هزینه های مربوط به مشاهده اطلاعات و کنترل هواپیماها به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

در حال حاضر اکثر هواپیماهای مدرن از سیستم ردیابی هوایی ADS-B استفاده می کنند. سرعت سیستم ردیابی ADS-B در فضا بسیار بالا بوده و پوشش آن نیز بسیار گسترده است و شامل مناطق دور افتاده، مسیرهای جدید هم می شود. با توجه به این امکانات پیشرفته این سیستم مزایای زیادی برای تمام سهام داران حمل و نقل دارد.

قبل از سیستم ADS-B ردیابی و نظارت بر هواپیماها به صورت لحظه ای برای کل سیاره زمین امکان پذیر نبود. به عنوان مثال در مناطقی که قابل دسترسی نیستند مانند اقیانوس ها و مناطق قطبی، هیچگونه دسترسی و نظارتی بر هواپیماها وجود نداشت. این امر پیامدهای بسایر بدی در زمینه های ایمنی، مالی و زیست محیطی در بر داشت و این امکان وجود نداشت که بتوان در شرایط لحظه ای اضطراری و یا در مواقع آشفتگی یک هواپیما در منطقه ای خاص به آن دسترسی پیدا کرد.

امروزه ردیابی هوایی ADS-B در سطح جهان به عنوان تقویت کننده یا جایگزین رادار بوده و هزینه ای بسیار پایین تر از رادارهای هوایی دارد.

برای خواندن مطالب وبلاگ گیلار میتوانید از لینک زیر استفاده کنید:

https://gilar.ir/blog/

 


Similar articles

 

Как найти обменник BlackBox
Москва, Спиридоновка 22/2, подъезд 7. (ближе всего м. Тверская)
BlackBox Framework
Всем привет! В этой статье я хочу вас познакомить с фреймворком BlackBox для пентестинга. Для себя я нашел в нем пару моментов, которые меня заинтересовали, может, и вы что-то добавите в свой инструментарий. Итак, называется он BlackBox, дата выхода указана 8.11.16. Дальше я расскажу о функционале фреймворка: Изменения внесенные в Blackbox v2.2#dev: · Обновление и установка /opt/blackbox/blackbox.py “$@”‘ >> /bin/blackbox · Добавлен PhpMyAdmin Rce ElasticSearch rce – Эксплоит · Добавлена функция : bing dorker…
BlackBrother - НФК в 1 000$
Только вчера буквально добавил проект BlackBrother в Личный выбор, так уже на сегодня мы имеем +2 000$новых депозитов через мой блог. Не плохой результат, не правда ли? Общая оборотка моих рефералов на данный момент более 4 700$ Но мы - это всего лишь малая часть проекта, администрация сообщает, что в проект активно подключилось более 6 600 человек! - Инвесторы из стран СНГ и России занимают первую позицию - 26.9% - Инвесторы из Испании занимают вторую позицию - 18.1%  - Американские партнеры заняли третью…
BlackBrother - Обзор, РефБэк и Чат
В проекте BlackBrother мы уже успешно прошли первый круг, сегодня будет проход второго круга. Проект платит и быстрее, чем предполагалось. Это радует, админу респект! Сегодня был обновлён обзор проекта на блоге. Замечу, что на блоге новый копирайтер и обзоры теперь будут не много другие, но как по мне, отлично вроде получается. Используются ключивики для поисковиков, чтобы проект, а точнее блог с обзором проекта, был в топе. Так же по проекту есть 2 дополнительные новости: 1. РефБэк Я получил представительскую…
BlackBrother - В Личный Выбор
Проект BlackBrother отлично идёт, народ доволен. Я не знаю на чём основывается общий позитив, но народ реально доволен проектом, инвестирует и реинвестирует. Зайдите в чат проекта, там прямо общаются, чат не мёртвый, а наоборот, позитивный. Ссылка на чат: @blackbrotherclub Так же проект запустил новостной канал в Telegram. Ссылка на канал: @blackbrotherchannel Видя общую эйфорию вокруг проекта я начал искать инсайд на админа, на прошлые работы. Оказалось мы уже работали и ни раз с ним. И всегда, получали…

Tags

black

Telergaph Archive

 

Go Back