مقاله

مقاله

فردای بهتر (مصطفی تاجزاده)
کلیپ رقص و آواز در میدان فردوسی ، که این روزها در شبکه های اجتماعی پژواک گسترده ای یافته است ، پیام های ظریف و معتنابهی دارد :

1.مردم علاقمندند مطابق سبک مورد نظر خود زندگی کنند. خودشان انتخابگر باشند و دیگران سبکی خاص را به ایشان تحمیل نکنند.

2. طرز لباس پوشیدن و زبان خواندن و نوع رقص و ملودی عرضه شده ، بخشی از هویت فرهنگی مرز و بوم ماست و نباید نادیده گرفته شود . این هویت اصیل ، وقتی در رسانه های حاکم غیبت کند ، از مشهورترین میدان پایتخت سر بر می آورد.

3. به برکت نگرش زمخت فقهی به قدری استعدادها منکوب و مطرود و کور شده اند که آثار فاخر هنری ، به شکل فجایی(ناگهانی) و بدون اعلام قبلی ، در قامت نمایش روحوضی ظاهر می شود.

4. درب و داغان کردن اماکنی که به تعبیر هابرماس ، "عرصه ی عمومی" تلقی می شود از سوی مدیریت منبعث از فقهی تنگ و نابردبار ، سبب شده است که خلاقیت ها در گوشه ای از خیابان و پیاده رو ، به شکل لحظه ای ، (و طبعا از نظر حکومت ، به شکل غیرقانونی) مجال ظهور یابد ، آن هم در شمایلی که کرامت انسانی را هدف می گیرد : " گدایی نوین و بزک شده" !

5. به کمک کننده ها توجه کنید : از همه ی تیپ ها دیده می شوند ؛ حتی بانوانی با چادر و حجاب کامل. پیام چنین بانویی به حاکمیت فقهی این است : رقص و موسیقی و ترانه را باید به رسمیت شناخت ، مدارا و بردباری را سرمشق فکر و رفتار خود ساخت ، باید همه ی سبک ها را در هاضمه ی جمهوری اسلامی قابل جذب کرد. چنین نیست که - فی المثل- شادخوارها و قرطی ها دنبال چنین برنامه هایی هستند؛ خانواده های مذهبی هم مشتری آنند.

 در کوالالامپور مقابل فروشگاهی دختری مسلمان با حجاب کامل مشاهده کردم که در کنار پسری گیتاربدست آواز می خواند. 

حدود 25 سال پیش در مکه با یکی از ائمه جماعت به گفت و گو نشستم. از او پرسیدم : آیا کشور شما اسلامی است؟ پاسخ داد : آری. پرسیدم پس چرا در تلویزیون کشورتان سریال هایی تولید و پخش می شود که فنان ( هنرپیشه ) های آن بی حجاب اند و موسیقی مندرج در این سریال ها هم فوق العاده تند و محرک!!! است؟ او پاسخ داد : این ، امر حکومتی است و از مقتضیات و مصالح و لوازم حکومتی به شمار می آید و به ما ربطی ندارد و ما دخالتی در آن نمی کنیم! 

6. صدها قریحه و استعداد اینچنینی در کشور ، عاطل و باطل مانده اند و برخی از آنها دل به دریای آبروی خود می زنند و با هنر خود روش گدایی بزک کرده را برمی گزینند! و از این طریق ( به شرط نیامدن گشت ارشاد به سر وقتشان !) امرار معاش می کنند.

براحتی می توان صاحبان چنین استعدادهایی را کشف کرد ، سامان و سازماندهی شان را در سرلوحه ی تدابیر مدیریت شهری قرار داد ؛ محل مناسبی برایشان در نظر گرفت و حتی دولت می تواند از عواید به دست آمده ، مالیات هم بگیرد . با این ساز و کار ، هم شغل گدایی به شغلی شرافتمندانه استعلا می یابد ( و از هنر و هنرمندی گدایی زدایی می شود) ، و هم بر منابع درآمدی عمومی افزوده می شود ، و هم بهانه ای برای جذب گردشگر فراهم می آید. در اروپا بر سرچهارراه ها و مقابل ایستگاه های مترو و فروشگاه های بزرگ ، زیر نظر شهرداری محلی برای هنرنمایی هنرمندانی " آماتور" و "تنها " تعیین گردیده و حتی سکوهایی بدین منظور احداث شده و سیاست فوق الذکر اجرایی شده است.

6. با انباشت اتومبیل ها و موتورسیکلت ها خیابانها و معابر شهری ما ، به "انبار متحرک آهن " تبدیل شده است. از شهرها به جای نسیم ملایم ، آلاینده ها می وزد ؛ صنعت ترافیک ،از فضاهای عمومی ما "معنا زدایی" کرده است . با عبور شهروندان - بویژه جوانان- در پیاده روها و خیابانها ، نه تنها انرژی ها مضاعف نمی شود و اعصاب تمدد نمی یابد و شور و شوق و نشاط و اشتیاق ، افزون نمی گردد ، بلکه خستگی ، افسردگی ، ملال خاطر ، نارضایی ، نهیلیسم و پوچگرایی ، یاس و دلهره به ایشان پمپاژ می شود. یکی از دوستان کارگری فیلیپینی - و مسلمان - استخدام کرده بود و دستمزد خوبی هم به او پرداخت می کرد. طولی نکشید که این کارگر ، غزل جدایی خواند و گفت نمی توانم در ایران و تهران زندگی کنم. رفیق ما که از حال و روز فقیرانه او و خانواده اش در فیلیپین مطلع بود و می دانست که وی در روستایی دورافتاده در میان کپرها و حلبی ها آشیانه دارد، پرسید چرا می خواهی به کشورت برگردی؟! پاسخ این کارگر جای تامل دارد . جواب داده بود: زندگی ، فقط پول درآوردن نیست. من عصر ، خسته از کار ، وقتی به خیابان های تهران پامی گذارم تا نفسی تازه کنم ، رنگ و شادی و نشاط و تفریح و خنده نمی بینم. نفسم می گیرد و ملول و غمگین به خانه برمی گردم و این برای من تحمل ناپذیر است.

باید به این طرز نگاه ها اندیشد .باید به معابر و میادین و خیابانها "روح " بخشید و هنرمندان سهم وافری در این روحبخشی دارید ؛ به شرطی که قدر ایشان را بشناسیم و منزلت آنان را پاس داریم و از پتانسیل ایشان - اعم از کوچک و بزرگ ، حرفه ایو آماتور - نهایت بهره برداری را داشته باشیم.

اگر در پی حکمرانی مطلوب و پایداریم ، و هدفی جز رضایت شهروندان (که رضایتشان ضامن بقا و دوام هر حکومتی در جهان مدرن کنونی است) نداریم ، نباید از چنین گزاره های جامعه شناختی تغافل کنیم و نباید با انگ و طعن بر علوم انسانی ، صورت مسئله را پاک کنیم.

امید است گوشی شنوا برای این وجیزه وجود داشته باشد و در چرخدنده های بوروکراسی فقهی و اما و اگرهای فیلسوف مابانه ی تصمیم سازان دچار دست و پا شکستگی نشود.

علی اصغر صباغ پور

5 بهمن 1396

 


Similar articles

 

دفاع از شورش
✍🏻مرتضی مردیها سابقۀ بحث در مورد فایده‌مندی یا بی‌خاصیتی اصلاح‌گرایی در سیاست ایران به اندازۀ عمر خود اصلاح‌گرایی است. باری، در این هفته‌های پس از تظاهرات دی‌ماه با توجه به مواضع تاحدی نامنتظر خود اصلاح‌طلبان و ورود برخی شخصیت‌های غیرسیاسی مخالف (از جمله آقای مخملباف و آقای سروش) در احتجاج بر سر فایده‌مندی یا زیان‌مندی آن، به‌نظر می‌رسد مروری بر خطوط اصلی این استدلال‌ها و بازنمودن برخی زوایای تنگ و دور از چشم و جلب توجه به برخی اضلاع بلند و پیدا اما ناخوشایند آن در فهم بهتر مسائل اعانت کند. به‌خصوص که در این…
مقاله
🌐در دانشگاه صنعت نفت چه میگذرد؟  ☑️ ماجرای دانشگاه صنعت نفت دارد به تدریج به طولانی ترین نهضت دانشجویی در مطالبات صنفی مبدل میگردد. داستانی که از یک بخشنامه وزارتی توسط #زنگنه وزیر نفت در خرداد ماه 94 شعله میگیرد و تا امروز ادامه دارد.  ☑️ شاید اگر بخواهیم چند چالش بزرگ وزارت نفت را در پنج سال اخیر نام ببریم حتما بحث دانشگاه صنعت نفت یکی از آنهاست. چالشی که یک بار در سال 94 با پا در میانی #هامانه قائم مقام وقت وزیر نفت به نحوی به سوی حل شدن پیش رفت تا آنجا که #زنگنه پای استخدام به روال سابق ( که در خرداد…
مقاله
📝#پشیمان_نیستم  ✍🏼سید مصطفی تاجزاده  ✅ یکم: من پشیمان نیستم زیرا به کسی رای دادم که در دور اول رییس جمهوری خود: ۱. پرونده ایران را از شورای امنیت سازمان ملل خارج کرد و برای پایان دادن به تحریم های هسته ای کشورمان گام های مهم و موثر برداشت. ۲. سایه شوم جنگ را از آسمان میهن دور کرد و مانع ورود ایران به جنگ در یمن شد. ۳. تورم بالای ۳۰ درصدی دولت احمدی نژاد را به زیر ۱۰ درصد رساند. ۴. نرخ رشد منفی ۶/۸ درصدی اقتصاد کشور را مثبت کرد. ۵. اوضاع آشفته بهداشت را در مسیر امیدبخش قرار داد. ۶. مانع محدودیت بیشتر فضای…
مقاله درمورد پالونیا
چکیده مقاله‌ای از محققین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان تحت عنوان؛ بررسی مقاومت خمشی و فشاری چوب پالونیا گونه فورتونی، چاپ شده در مجله پژوهش های علوم وفناوری چوب و جنگل دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، جلد ۱۶، شماره ۳،سال ۸۸ http://jwfst.gau.ac.ir/article_504.html 🔴ورود به "کانال پالونیا، درخت شگفت انگیز" 👇👇👇 https://t.me/joinchat/AAAAAEn5LkE-PGQiQksXZA
مقاله دکتر ظریف در روزنامه «نیویورک تایمز»
وزیر امور خارجه کشورمان، در مقاله ای در روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» با اشاره به بحران‌های موجود در منطقه گفت : در حالی که ایران و شرکایش برای خاموش کردن آتش تلاش می‌کنند، آتش افروزان در منطقه ما دیوانه‌تر و وحشی‌تر می‌شوند. آنها به ضرورت تعامل فراگیر بی توجه هستند. با وجود اهمیت بسیار زیاد این موضوع، کشورهای مهم ذی‌نفوذ، آمادگی ندارند آتش افروزان را به پاسخگویی وادارند. متن این مقاله که محمد جواد ظریف درصفحه اینستاگرام خود نیز آن را منتشر کرده ، به شرح زیر است : «تابستان دو سال قبل، در یک صبح پرکار در…

Tags

مقاله

Telergaph Archive

 

Go Back